GOZ - co oznacza dla nas jako producentów i konsumentów?

    Spojrzenie na Gospodarkę Obiegu Zamkniętego z dwóch stron - producenta i konsumenta pozwala na ujęcie tematu w szerokim aspekcie. Broszura w przystępny sposób opisuje działania które każdy z nas może wykonać w swojej roli społecznej.

    Opublikowany w roku 2019 raport pod tytułem „Gospodarka o obiegu zamkniętym – co oznacza dla nas jako producentów i konsumentów?”, finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a stworzony przez Polski Ruch Czystszej Produkcji, ujmuje kwestię obiegu zamkniętego zarówno od strony konsumenta i przedsiębiorcy. W pierwszej części w przystępnym języku przedstawia zalety wprowadzenia GOZ do swojego domu, odnosząc się do kwestii materialnych jak i etycznych. Przybliżone zostały również zasady 6R: Refuse (odmawiaj), reduce (ograniczaj), reuse&repair (używaj ponownie i naprawiaj), recycle (segreguj i przetwarzaj) i rot (kompostuj). Dla poparcia tez przytoczone zostały przykłady wpływowych jednostek prowadzących zrównoważony tryb życia.
    W drugiej części publikacji znajdują się analogiczne działania, które mogą wykonać przedsiębiorcy, wraz z wynikającymi z nich korzyściami. Nazwane działania dla przedsiębiorców to: share (współużytkuj), regenerate (regeneruj), virtualize (wirtualizuj), loop (zapętlaj), optimise (optymalizuj) oraz exchange (wymieniaj). Opisane są również przykłady wdrażania poszczególnych działań ze świata polskiego biznesu.

    <a href="https://gozwpraktyce.pl/baza-wiedzy/" class="linkbaza"></a>

    INICJATOR

    PARTNERZY

    INICJATOR I PARTNERZY