Podstawy GOZ

  Biblioteka

   

  W bibliotece znajdują się najważniejsze raporty, publikacje i komentarze eksperckie dotyczące gospodarki obiegu zamkniętego.

   

   

   

  Biblioteka publikacji

  W bibliotece znajdują się najważniejsze raporty, publikacje i komentarze eksperckie dotyczące gospodarki obiegu zamkniętego. Można je filtrować według różnych kategorii. Miłej lektury!

  Circularity Gap Report

  Raport pokazujący cyrkularność globalnej gospodarki, przygotowywany co roku przed Światowym Forum Ekonomicznym w Davos przez Circle Economy, w oparciu o unikalną metodykę.

  Ebook “Liderzy GOZ w Polsce”

  Ebook, wydany przez Stena Recycling, ma na celu wsparcie firm we wdrożeniu gospodarki obiegu zamkniętego. Zawiera praktyczne wskazówki dotyczące m.in. narzędzi do wdrożenia idei, legislacji związanej z zagadnieniem oraz najlepszych praktyk na rynku nagrodzonych w konkursie Stena Circular Economy Award.

  Completing the Picture

  Publikacja Fundacji Ellen MacArthur Completing the Picture: How the Circular Economy Tackles Climate Change wskazuje klarowną drogę prowadzącą do transformacji, wzywając wszystkich uczestników rynku do współpracy w celu odpowiedzi na wymagania klimatyczne.

  Circular Transition Indicators

  Autorzy wydanego w 2020 roku narzędzia wskazują potrzebę mierzenia cyrkularności w przedsiębiorstwach, udostępniając jednocześnie środki do przeprowadzenia analizy i interpretacji wyników.

  Why circular economy?

  Autorzy wydanej w 2017 roku publikacji zebrali wypowiedzi i praktyki przedstawicieli biznesu z całego świata, przedstawiając 20 powodów na przejście na gospodarkę cyrkularną.

  Intelligent Assets – Unlocking Circular Economy

  Raport powstały w 2016 roku na skutek współpracy zespołu Fundacji Ellen MacArthur ze Światowym Forum Ekonomicznym kompleksowo opisuje drogę ku cyrkularności, zaczynając od obmyślania zmian w łańcuchu wartości, a na podejmowaniu działań kończąc.

  New Plastics Economy: Catalysing Action

  Publikacja Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) z 2016 roku jest następnym krokiem we wdrażaniu Nowej Ekonomii Plastikowej Fundacji Ellen MacArthur, wskazującym pożądane kierunki zmiany w kwestii polityk i zachowań dotyczących plastiku.

  Circular Policy Action Brief

  Raport Światowej Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju (WBCSD) z 2019 gromadzi nowopowstałe regulacje dotyczące GOZ na różnych światowych rynkach, ułatwiając biznesowi adaptację do nowych wymagań.

  The New Big Circle

  Raport Światowej Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju (WBCSD) z 2018 roku stanowi dobry punkt wyjściowy do zapoznania się z ideą GOZ. Przedstawione są ogólne zasady i korzyści wynikające ze zmiany gospodarki na okrężną wraz z przykładami wdrożeń cyrkularnych rozwiązań w największych światowych przedsiębiorstwach

  Circular Economy update

  Raport Ecopreneur z 2019 roku jest obszerną analizą 28 krajów Unii Europejskiej pod względem zaawansowania na drodze do Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Autorzy podkreślają jak istotne w drodze do GOZ są współpraca, wyznaczanie odpowiednich celów oraz aktualizacja polityk dotyczących pozyskiwania zasobów.

  Packaging Plastics in Circular Economy

  Rada Europejskich Uczonych (EASAC) wydała w roku 2020 publikację, która szczegółowo analizuje sytuację plastiku na świecie. Autorzy wskazują problem mikroplastiku oraz wszechobecnych odpadów z tworzywa sztucznego, identyfikując głównych winowajców – porównując typy plastiku.

  INICJATOR

  PARTNERZY

  INICJATOR I PARTNERZY