Przejrzyj przykłady wdrażania w życie zasad gospodarki cyrkularnej – dobre praktyki różnych firm, od małych rzemieślników przetwarzających odpady na produkty wysokiej jakości, po duże korporacje zmieniające cały model funkcjonowania swojego biznesu.
Poznaj też inicjatywy na rzecz GOZ, w które Twoje przedsiębiorstwo może się włączyć. To działania prowadzone w szerokim partnerstwie firm i instytucji, które mierzą się z wyzwaniami, którym nie da się stawić czoła w pojedynkę z powodu ich skali czy poziomu złożoności. Inicjatywy z Polski funkcjonują pod parasolem Kampanii 17 Celów mobilizującej biznes do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. Włącz się!
Jeśli ta chcesz filtrować dobre praktyki i inicjatywy, przejdź do Bazy wiedzy. Można tam filtrować materiały pod kątem stosowanych w nich modeli biznesowych, miejsca w cyklu GOZ, branży, firmy, tematu, daty czy oddzielić działania polskie od zagranicznych.
Zachęcamy też do dodania swoich dobrych praktyk na portal.

Zastosowanie surowców wtórnych do produkcji opakowań PET
KGL opracowała opakowania do kontaktu z żywnością z PET pochodzącego do 100% z recyklatów.

Stena Circular Economy Award
Stena Circular Economy Award to ogólnopolski konkurs dla przedsiębiorców i studentów promujący najlepsze rozwiązania z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego na rynku.

Żabka zamyka obieg plastiku
Sieć Żabka jako jedna z pierwszych sieci handlowych w Polsce wdraża projekty GOZ. Wspólnie z franczyzobiorcami i partnerami biznesowymi codziennie daje drugie życie ponad 1000 opakowaniom.

Program na rzecz GOZ
Program na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym BASF ma wspierać transformację w kierunku GOZ i zawiera 3 obszary działania: cyrkularna baza surowcowa, nowe cykle materiałowe oraz nowe modele biznesowe.

Rambutan
Program Rambutan BASF ma na celu tworzenie surowców odnawialnych ze zrównoważonych źródeł. Z wcześniej niewykorzystywanych części rośliny rambutan pozyskiwane są wysokiej jakości substancje aktywne do produkcji kosmetyków.

ChemCycling™
Firma BASF uruchomiła w 2018 r. własny projekt pod nazwą ChemCycling™ z myślą o rozwoju obiecującej technologii recyklingu chemicznego tworzyw sztucznych.

Lepszy recykling plastiku
BASF opracowuje sposoby na bardziej wydajne domknięcie pętli obiegu surowców również w przypadku tworzyw sztucznych. Jednym z nich są dodatki poprawiające recykling plastiku.

Recykling baterii samochodowych
Recykling baterii samochodowych stosowany przez BASF jest rozwiązaniem pozwalającym na zamknięcie obiegu w branży elektromobilności.

E-learning “Od odpadów do zasobów”
Odpowiadając na wyzwania stojące przed przedsiębiorcami w zakresie edukacji pracowników w czasie pandemii Stena Recycling stworzyła e-learning pozwalający na szkolenie online pracowników z zagadnień związanych z prawidłowym segregowaniem, zrównoważonym rozwojem oraz gospodarką obiegu zamkniętego.

Lemon Aide
Lemon Aide to przedsiębiorstwo społeczne, założone przez firmę Danone, przy wsparciu finansowym Danone Ecosystem Fund, fundację FACE (Fondation Agir Contre l’Exclusion) oraz startup Lemontri. Rozpoczęty w 2015 roku projekt jest odpowiedzią na ogromne wyzwanie związane z wysokim poziomem bezrobocia oraz niskim poziomem recyklingu butelek PET.

Cyrkularny Dell
Wraz z utworzeniem nowego modelu łańcucha dostaw, polegającego na zamykaniu obiegu opartego o wykorzystywanie materiałów pochodzących z recyklingu, Dell zmierza ku prawdziwej produkcji opartej na technologii obiegu zamkniętego, przynosząc korzyści zarówno biznesowi, klientom jak i środowisku.

Loop
Zamykanie cyklu jednorazowych opakowań to misja firmy Loop, będącej częścią przedsiębiorstwa TerraCycle. Osiągają ją poprzez innowacyjny sposób na redukcję użycia jednorazowych opakowań produktów i wielokrotne korzystanie z paczek transportowych.

Ekologiczne domy
ArchiBlox jest australijskim producentem nowoczesnych, ekologicznych domów tworzonych z prefabrykowanych modułów lub materiałów pochodzących z certyfikowanych, zrównoważonych upraw.

NO|BETTER|LESS PLASTIC
Firma Dove adresuje problem ilości i jakości plastiku znajdującego się w obiegu poprzez wprowadzanie rozwiązań redukujących liczbę opakowań plastikowych swoich produktów oraz zwiększanie odsetka recyklatu tam, gdzie jest to możliwe.

RePack
Wypożyczanie i zwrot opakowań, w których dostarczane są produkty ze sklepów internetowych, to pomysł holenderskiej firmy na wprowadzenie obiegu zamkniętego opakowań do zakupów online na całym świecie.

Droga do GOZ
IKEA w Polsce jest samowystarczalna energetycznie dzięki inwestycjom w odnawialne źródła energii. Sklep oferuje też szereg produktów z materiałów z recyklingu i odnawialnych. Minimalizuje zużycie surowców kopalnych, nieodnawialnych.

Drugie życie sofy
Program firmy IKEA Retail w Polsce "Drugie życie sofy", podjęty we współpracy z Fundacją Habitat for Humanity Poland, umożliwia przekazanie fundacji jako darowizny używanych sof i foteli. Dzięki temu przedłuża życie używanych mebli wypoczynkowych, które w przeciwnym wypadku mogłyby trafić na wysypisko.

Surowiec tylko z recyklingu
Stella Pack, dzięki nowym technologiom i patentom wdraża ideę ponownego użytku odpadów plastikowych i przekształcenia ich w worki na śmieci możliwe do recyklingu.

ZERO emisji dwutlenku węgla
Korzystanie z odnawianych źródeł energii jest jednym z elementów gospodarki cyrkularnej, ponieważ pozwala zatrzymać wydobywanie i spalanie surowców pierwotnych, nieodnawialnych. Jednym z komponentów programu Together towards ZERO grupy Carlsberg, jest eliminacja emisji dwutlenku węgla w browarach.

Sucha fabryka
W ramach programu "Sharing Beauty with All" firma L'Oreal przeciwdziała nadmiernemu zużyciu wody w produkcji swoich towarów. Podejmując coraz bardziej zaawansowane działania udaje jej się zamknąć obieg wody w podwarszawskiej fabryce.

Światło jako usługa
Dzięki współpracy firm Cofely i Royal Philips z Terminalem 2 lotniska Schiphol w Amsterdamie wprowadzony został cyrkularny model korzystania z oświetlenia. Podczas gdy lotnisko płaci jedynie za korzystanie ze światła, firma Philips pozostaje właścicielem instalacji.

Odnowa urządzeń multimedialnych
Firma Orange, zamiast kupować nowe urządzenia telekomunikacyjne dla każdego klienta, poddaje je procesowi odnowy. Praktyka ta pozwala nie tylko dbać o środowisko ale również na oszczędzanie środków.

Zielony popiół
Firma Lafarge zamyka obieg wytwarzanego w procesie spalania węgla popiołu, przekształcając go w dwa pełnowartościowe produkty.

Innowacja i odnawialność
Stora Enso, działająca w sektorze biogospodarki, jest czołowym na rynkach światowych dostawcą rozwiązań z materiałów odnawialnych w branży opakowań, biomateriałów, konstrukcji drewnianych i papiernictwa. Przedsiębiorstwo zamyka obieg poprzez wprowadzanie nowych technologii oraz używanie odnawialnych materiałów.

Upcykling marki
Deko Eko to na polskim rynku pionier nadawania nowego życia zużytym produktom. Projektanci wykorzystują materiały, które są odnawialne, nadają się do ponownego przetworzenia lub pochodzą z recyklingu i nadają im wyższą wartość, zamieniając je w estetyczne, użytkowe i w pełni wartościowe produkty, które firmy przeznaczają na cele edukacyjne, promocyjne, społeczne czy sprzedażowe.

Planet Partner Program
HP poprzez program Planet Partner Program wdraża zasady cyrkularnej gospodarki do swojego łańcucha wartości. Nie tylko zwiększa udział recyklatu w swoich produktach ale także wprowadza innowacyjne rozwiązania przyczyniające się do zamknięcia obiegu.

_Z głową
Studio 102 wykorzystuje swoje umiejętności nieszablonowego spojrzenia na komunikację w celu promowania idei zamykania obiegu. W projekcie _Z głową autorzy stworzyli platformę dostarczającą wiedzy o sposobach wdrażania GOZ w domach.

ZERO marnowania wody
Grupa Carlsberg, w ramach strategii zrównoważonego rozwoju, wyznaczyła jako cel zmniejszenie o 50% zużycia wody w browarach i działania na rzecz ochrony wspólnych zasobów wodnych na obszarach wysokiego ryzyka.

Snap Pack
Snap Pack Grupy Carlsberg to pierwsze w branży piwowarskiej rozwiązanie redukujące wykorzystanie plastiku w opakowaniach. Pomoże on zmniejszyć ilość tworzyw sztucznych w wielopakach o ok. 76 proc.

Reuse – odzysk paneli LCD
Dzięki nowym technologiom firma Stena Recycling wykorzystuje na nowo panele LCD odzyskane z używanych monitorów LCD, przekształcając je w telewizory w przystępnych cenach.

Dzień bez śmiecenia
Organizowane co roku 11 maja wydarzenie promujące ideę bycia ekologicznym. Obchody odbywają się od 2007 roku z inicjatywy Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A.

Ecovio
Ecovio® jest wysokiej jakości, uniwersalnym biotworzywem stworzonym przez firmę BASF. Jego główną zaletą jest to, że jest stworzony na bazie składników organicznych i posiada certyfikat produktu kompostowalnego.

Działaj z imPETem!
Kampania „Działaj z imPETem!” prowadzona jest przez Rekopol, a zainicjowana w 2018 r. przez Coca-Colę, Nestle, Pepsi-Colę i Żywiec Zdrój. Ma na celu edukację społeczeństwa w zakresie odpowiedniego postępowania z butelkami PET, które są wartościowym tworzywem.

IKEA – Przyda się!
"Przyda się!" to akcja Ikea Retail zachęcająca konsumentów do dania drugiego życia już posiadanym przedmiotom za pomocą trzech kroków: Zadbaj, Napraw i Przerób. Kulminacją akcji była kampania przeprowadzona w Black Friday 2019r.

KOKOworld – Jeans for a better world
Jeans for the better world to inicjatywa firmy KOKOworld, zakładająca ponowne użycie materiału jeansowego pozyskanego ze zbiórek do stworzenia nowych produktów tekstylnych, takich jak plecaki czy kurtki.
Więcej dobrych praktyk z Unii Europejskiej, w języku angielskim, znajdziesz na Europejskiej platformie interesariuszy gospodarki cyrkularnej – European Circular Economy Stakeholder Platform.
Chcesz dodać swoją praktykę albo inicjatywę do naszej bazy? Zachęcamy!