MODELE BIZNESOWE

    Platformy współdzielenia

    Czy zdarzyło Wam się kupić przedmiot, który użyliście tylko raz? Jak często używacie wiertarki albo drabiny? Jak często czytacie tę samą książkę? W krajach rozwiniętych aż do 80% przedmiotów znajdujących się w domach używanych jest tylko raz w miesiącu. Czy jest więc sens je magazynować w domu? A gdyby tak dzielić je z sąsiadami i znajomymi, a nawet nieznajomymi?

    Tworzenie platform współdzielenia to model biznesowy gospodarki cyrkularnej, który podkreśla rolę konsumentów i posiadanych przez nich dóbr w zmniejszeniu zapotrzebowania na zasoby. Model platform współdzielenia, rozwijający się bardzo prężnie dzięki nowym formom technologii cyfrowych, tworzy nowe możliwości zarówno dla konsumentów jak i korporacji czy mikroprzedsiębiorców.

    Konsumenci mogą wynajmować, dzielić się, zamieniać lub wypożyczać swoje rzadko wykorzystywane dobra. Dzięki temu, potrzeba potem mniej zasobów do wytwarzania nowych produktów, które są rzadko wykorzystywane. Konsumenci mogą w ten sposób zarówno zarabiać, jak i oszczędzać pieniądze.

    Przedsiębiorca zamiast dostarczać produkt, dostarcza klientom platformę do wymiany i dzielenia się dobrami, np. portal internetowy, aplikację mobilną czy bank czasu.

     

    Już od kilku lat tryumfy święcą platformy internetowe z powodzeniem wykorzystujące ten model. Oto kilka przykładów zastosowania modelu współdzielenia:

    • BlaBlaCar – portal umożliwiający umawianie się na wspólny przejazd samochodem z jednego miejsca w drugie i podział kosztów.
    • AirBnB – portal umożliwiający praktycznie każdemu wynajem pokoju lub mieszkania na krótki termin.
    • Młody polski startup Rent&Lend umożliwiający użytkownikom portalu wypożyczanie innym swoich rzadko używanych przedmiotów.
    • iParkomat – łączący posiadaczy miejsc parkingowych z osobami, które akurat takiego miejsca szukają.
    • Serwis Skilltrade, w którym wymieniamy się usługami, a walutą nie są pieniądze ale poświęcony przez nas czas. Za każdą godzinę przeznaczoną przez nas na wykonanie określonej usługi możemy odebrać godzinę usługi wykonanej przez kogoś innego.

    INICJATOR

    PARTNERZY

    INICJATOR I PARTNERZY