Ekoprojektowanie opakowań

  Bezpłatny webinar Akademii GOZ poświęcony ekoprojektowaniu opakowań i zamykaniu ich obiegu. Partnerem wydarzenia jest Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań.

  Tematyka

  Zapraszamy na kolejny webinar z cyklu Akademii GOZ. Poświęcony jest ekoprojektowaniu opakowań w gospodarce obiegu zamkniętego. Odbył się we wtorek 22 czerwca 2021 roku. Partnerem wydarzenia jest Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań – partner portalu GOZ w Praktyce.

  Ekoprojektowanie, czyli projektowanie biorące pod uwagę wpływ na środowisko w całym łańcuchu wartości, jest jedną z podstawowych zasad gospodarki obiegu zamkniętego. Aż 80% śladu środowiskowego produktu jest bowiem określane przy desce kreślarskiej. Jest pierwszym i kluczowym krokiem do stworzenia opakowań zgodnych z zasadami GOZ. Zwiększa możliwość przetwarzania powstających odpadów opakowaniowych i przyczynia się do oszczędności ekonomicznych i środowiskowych.

  Z uwagi na wagę ekoprojektowania w gospodarce cyrkularnej, poświęcimy temu tematowi kolejny webinar Akademii GOZ.
  Podczas webinaru Aleksandra Kretkowska, ekspertka ds. GOZ w CSR Consulting, opisuję rolę ekoprojektowania w gospodarce cyrkularnej oraz o podejście do opakowań w GOZ, zgodne z zasadą 3xR, pokazując przykłady ciekawych rozwiązań. Omawia też nadchodzące zmiany legislacyjne.
  Ekspertka ds. ekoprojektowania i pełnomocniczka zarządu Rekopolu Marta Krawczyk opowiada o tym jak ekoprojektować opakowania tak, by dało się je wykorzystywać w zamkniętym obiegu. Pokazuje najlepsze praktyki i najczęstsze błędy przy projektowaniu opakowań z różnych tworzyw: plastiku, szkła i papieru. Przygląda się konkretnym rozwiązaniom dostępnym na rynku. Odpowiada też na liczne pytania uczestników i uczestniczek wydarzenia,  dotyczące głównie przydatności do recyklingu różnych tworzyw.

  Nagranie