Reuse - odzysk paneli LCD
Wyzwanie
Pracownicy Stena Recycling w Szwecji i Polsce odnotowali rosnący trend w wolumenie zużytych i oddawanych do punktów skupu monitorów LCD. Dotychczas firma odzyskiwała z urządzeń pamięć RAM i procesory – teraz z pozornego problemu stworzyła korzyść w postaci możliwości ponownego użycia paneli LCD. Pomimo, że proces recyklingu monitorów jest bardziej opłacalny finansowo, postanowiła stworzyć usługę REUSE, pozwalającą na ponowne użycie paneli w nowych urządzeniach.
Opis praktyki
Praktyka REUSE wdrożona przez Stena Recycling polega na odzysku paneli LCD z oddanych przez użytkowników monitorów i wykorzystanie ich w produkcji niskokosztowych telewizorów, przeznaczonych do sprzedaży w krajach rozwijających się. Firma szukała możliwości ponownego zastosowania materiałów, ponieważ ponowne wykorzystanie czyli tzw. reuse znajduje się wyżej w hierarchii sposobów postępowania z odpadami niż recykling.
Zużyte monitory oddawane są przez użytkowników do punktów skupu. gdzie są odpowiednio pakowane i wysyłane do oddziału firmy we Wschowie. Tam są ręcznie rozbierane, sprawdzane oraz oceniane. Nadal działające panele LCD dobrej jakości są pakowane i wysyłane do producenta telewizorów. Praca nad wdrożeniem praktyki trwała około roku. Do zakładu przetwarzania we Wschowie trafia miesięcznie średnio ok. 250 ton monitorów LCD.
Pomysłodawcami projektu są przedstawiciele Stena Recykling w Polsce i Szwecji, a dzięki współpracy międzynarodowych oddziałów Stena Recykling oraz partnera zewnętrznego procedura działa już od 2017 roku.
Efekty
Dzięki zastosowaniu praktyki REUSE część urządzeń nie zostanie poddana procesowi znajdującemu się wyżej w hierarchii postępowania z odpadami niż recykling, a wraca do obiegu w innej roli. Obecnie udaje się odzyskać nawet 15% zebranych paneli, a proces jest cały czas rozwijany. Firma dzięki swojej działalności chroni środowisko i wspiera mieszkańców krajów na niższym poziomie dochodowym. Usługa ta nie jest tak opłacalna jak recykling, ale ma także wymiar społeczny. Dzięki niej osoby z krajów rozwijających się mają dostęp do niedrogich telewizorów, które umożliwiają im pozyskiwanie informacji.