Rambutan
Wyzwanie
Jednym z filarów gospodarki o obiegu zamkniętym są surowce odnawialne pozyskiwane ze zrównoważonych źródeł. Trwają nieustanne poszukiwania nad nowymi surowcami odnawialnymi, na przykład roślinnymi, które mogłyby zastąpić surowce nieodnawialne. Dodatkowo, istotne jest ich zrównoważone pozyskiwanie, między innymi dzięki budowaniu nowych, zrównoważonych łańcuchów dostaw.
Opis praktyki
Badacze firmy BASF z myślą o klientach z branży kosmetycznej, zawsze poszukują ciekawych składników aktywnych w przyrodzie – na przykład w korze roślin, liściach, korzeniach, nasionach i owocach. Co roku analizują tysiące próbek. Właśnie tak odkryli substancje zawarte w rambutanie (Nephelium lappaceum) – drzewie blisko spokrewnionym z liczi. Naukowcy BASF ustalili, że wodny ekstrakt z liści tego drzewa działa aktywująco na różne geny ludzkiej skóry i wspomaga produkcję kolagenu. Ponadto składniki czynne ze skórki i ziaren owocu rambutanu wykazują korzystne działanie polegające na lepszym nawilżeniu skóry i pobudzaniu cebulek włosów.
Firma BASF znalazła sposób na wykorzystanie nie tylko soczystego owocu, ale także skórki, liści i ziaren, dzięki czemu żadna część rośliny się nie marnuje.
Dążąc do zrównoważonego pozyskiwania składników kosmetycznych, firma BASF stworzył Program Rambutan. Zbudowała odpowiedzialny społecznie i środowiskowo łańcuch dostaw we współpracy z partnerami lokalnymi z Wietnamu oraz uruchomiła hodowlę w dwóch pierwszych organicznych ogrodach rambutanowych w Wietnamie. Program ten pozwala robotnikom uzyskiwać ponadprzeciętne dochody, oferuje im ubezpieczenie zdrowotne i zapewnia bezpieczniejsze warunki pracy. Dzięki temu superowoc rambutanu przynosi korzyści nie tylko konsumentom, ale także robotnikom i lokalnej przyrodzie.
Źródło informacji: materiały prasowe BASF