Program na rzecz GOZ

    Program na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym BASF ma wspierać transformację w kierunku GOZ i zawiera 3 obszary działania: cyrkularna baza surowcowa, nowe cykle materiałowe oraz nowe modele biznesowe.

    Wyzwanie

    Aby transformacja w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym była skuteczna, konieczne jest włączenie się firm w proces zmian i kreowanie przez nie nowych, innowacyjnych rozwiązań. Dla wielu stojących przed nami wyzwań środowiskowych, brakuje nam jeszcze skutecznych, opłacalnych i możliwych do zastosowania na szeroką skalę rozwiązań technologicznych.

    Opis praktyki

    Firma BASF zainicjowała nowy Program na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym. Do roku 2030 chce podwoić sprzedaż rozwiązań wspierających gospodarkę o obiegu zamkniętym i osiągnąć poziom 17 mld euro.

    Aby osiągnąć ten cel, BASF skupia się na trzech obszarach działania, do których należą:

    • cyrkularna baza surowcowa,
    • nowe cykle materiałowe oraz
    • nowe modele biznesowe.

    BASF planuje, że do 2025 r. będzie przetwarzać rocznie 250 tysięcy ton surowców pochodzących z recyklingu i odzysku odpadów, zastępując nimi surowce kopalne.

    „Przedsiębiorstwa potrafiące zapewnić rozwiązania ułatwiające transformację w kierunku cyrkularności, będą dysponowały wyjątkową przewagą konkurencyjną” – powiedział dr Martin Brudermüller, Prezes Zarządu spółki oraz Dyrektor ds. Technologii w firmie BASF SE, w nawiązaniu do koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym – kluczowego czynnika dla przyszłości społeczno-politycznej. „Droga do gospodarki o obiegu zamkniętym będzie wymagała z naszej strony ogromnego wysiłku. Podjęliśmy się tego wyzwania z zaangażowaniem i kreatywnością, a do jego realizacji chcemy wykorzystać swój potencjał innowacyjny” – dodał.

    Źródło informacji: materiały prasowe BASF

    <a href="https://gozwpraktyce.pl/baza-wiedzy/" class="linkbaza"></a>