Zamykanie cyklu jednorazowych opakowań to misja firmy Loop, będącej częścią przedsiębiorstwa TerraCycle. Osiągają ją poprzez innowacyjny sposób na redukcję użycia jednorazowych opakowań produktów i wielokrotne korzystanie z paczek transportowych.

  Wyzwanie

  Jednorazowe opakowania są jednym z większych i najszybciej piętrzących się problemów, które piętrzą się przed planetą. Wraz ze wzrostem konsumpcji, w linearnym modelu gospodarki zwiększa się również ilość odpadów. Aby rozwiązać ten problem w cyrkularny sposób, zachowując łatwość użytkowania opakowań i pozbywania się ich, Loop proponuje wypożyczanie opakowania na czas transportu, które zostaje zwrócone, a potem ponownie użyte przez innego klienta.

  Opis praktyki

  Model działania jest prosty. Na platformie Loop dostępna jest szeroka gama produktów wielu marek, spośród których klient może dokonać zakupów, uiszczając niewielką, zwrotną opłatę za wypożyczenie opakowania do transportu i użytkowania. Cyrkularność przedsiębiorstwa polega bowiem nie tylko na dostawie, ale wszystkich opakowaniach dostępnych w sklepie produktów. Dostawa, w specjalnie zaprojektowanej torbie Loop (Loop Tote)  odbywa się w duchu zero waste,eliminując materiały jednorazowego użytku takie jak folie czy wypełniacze. Po zużyciu produktów i opróżnieniu opakowań, zostają one one odebrane przez kuriera, a następnie czyszczone i ponownie napełniane.

  Do projektowania opakowań wielokrotnego użytku używana jest stal nierdzewna, aluminium, szkło i plastik bez BPA.

  Efekty

  Do oceny wpływu przedsięwzięcia na środowisko przez niezależny podmiot przeprowadzona została ocena cyklu życia produktów Loop (Life Cycle Assesment – LCA). W porównaniu z tradycyjną sprzedażą detaliczną Loop oddziałuje na środowisko o 20% mniej, głównie przez zdecydowaną redukcję produkcji opakowań jednorazowego użytku oraz całkowitą eliminację spalania i składowania odpadów. W porównaniu z tradycyjnym e-commerce, Loop wypada o 35% lepiej. Na różnicę tę składa się głównie redukcja opakowań produktów oraz paczek i zabezpieczeń transportowych.

  INICJATOR

  PARTNERZY

  INICJATOR I PARTNERZY