Innowacja i odnawialność

  Stora Enso, działająca w sektorze biogospodarki, jest czołowym na rynkach światowych dostawcą rozwiązań z materiałów odnawialnych w branży opakowań, biomateriałów, konstrukcji drewnianych i papiernictwa. Przedsiębiorstwo zamyka obieg poprzez wprowadzanie nowych technologii oraz używanie odnawialnych materiałów.

  Wyzwanie

  Proces produkcji w Stora Enso nieuchronnie generuje pozostałości i odpady, takie jak pył, trociny, ług czarny oraz ścieki. W 2019 roku zużycie tych produktów ubocznych oraz pozostałości było na poziomie 98%. Wykorzystywane są zarówno na użytek wewnętrznej produkcji bioenergii lub pulpy jak i dostarczane poza przedsiębiorstwo – do dostawców firmy, na użytek rolny lub budowy dróg. Dodatkowo młyny używane w produkcji wymagają dużej ilości wody. Przedsiębiorstwo zwraca 96% użytego surowca, po jego uprzednim oczyszczeniu.

  Światowe wyzwania, takie jak zwiększanie populacji, rosnące zapotrzebowanie na obszary pod uprawy i powiększająca się luka pomiędzy podażą i popytem na drewno wymaga od firmy lepszego zarządzania używanymi surowcami i zwiększenia cyrkularności używanych surowców. Firma koncentruje swoje działania na produkowaniu materiałów, które są odnawialne, nadają się do ponownego wykorzystania i podlegają recyklingowi. Stale badają i szukają różnych nowatorskich rozwiązań przyjaznych środowisku, które mogą zastąpić produkty oparte na paliwach kopalnych oraz innych materiałach nieodnawialnych.

  Opis praktyki

  Główną gałęzią przemysłu firmy jest produkcja nowoczesnej tektury falistej z włókien pierwotnych oraz włókien pochodzących z recyklingu. Tworzone opakowania są lekkie, aby zoptymalizować masę opakowań i wydajność w ramach całego łańcucha dostaw, oraz stworzone częściowo z celulozy MFC, która zapewnia wartość dodaną, poprzez unikalne właściwości poprawiające parametry opakowań. Aby osiągnąć najwyższą jakość, firma zainwestowała w swoją fabrykę w Ostrołęce i zakupiła specjalną maszynę papierniczą, która pozwala produkować liner i fluting z włókien wtórnych. Dzięki temu produkowane materiały, tworzone w 100% z recyklingu, łączą w sobie doskonałą wytrzymałość i trwałość z bardzo niską gramaturą, dając możliwość uzyskania właściwej wagi i specyfikacji opakowania.

  Efekty

  Dzięki nowej maszynie papierniczej oraz stworzeniu własnej organizacji recyklingowej, Stora Enso zajmuje jeszcze silniejszą pozycję lidera w swojej branży – oferuje najwyższej jakości papiery opakowaniowe będąc jednocześnie coraz mniej zależna od zewnętrznych źródeł pozyskiwania surowca.

  Dodatkową wartością dla klientów firmy jest możliwość projektowania opakowań. Odpowiednio dobrane opakowanie wpływa na wzrost sprzedaży i redukcję kosztów. Może również zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko naturalne. Dlatego Stora Enso uruchomiła dziesięć biur projektowych (DesignStudio), w których za pomocą sprawdzonych metod i narzędzi, doświadczeni projektanci opracowują przyszłe rozwiązania opakowaniowe, nie bojąc się używania najnowocześniejszej technologii. Widać to najbardziej przy tworzonych przez firmę inteligentnych opakowaniach opartych o technologię RFID, co pozwala na zaoferowanie nowych funkcjonalności bazujących na transmisji danych.

  <a href="https://gozwpraktyce.pl/baza-wiedzy/" class="linkbaza"></a>

  INICJATOR

  PARTNERZY

  INICJATOR I PARTNERZY