Droga do GOZ

    IKEA w Polsce jest samowystarczalna energetycznie dzięki inwestycjom w odnawialne źródła energii. Sklep oferuje też szereg produktów z materiałów z recyklingu i odnawialnych. Minimalizuje zużycie surowców kopalnych, nieodnawialnych.

    Wyzwanie

    Duża firma to duża odpowiedzialność – nie tylko za planetę, ale i za wszystkich, którzy korzystają z jej dobrodziejstw. Dlatego też IKEA od wielu lat szuka możliwości, aby produkty, które tworzy, były maksymalnie blisko ludzi i natury a jej placówki były jak najbardziej samowystarczalne energetycznie.

    Utrzymywanie niskich cen wraz z dostarczaniem jak najwyższej jakości jest dla firmy IKEA priorytetem. Biorąc jednak pod uwagę ograniczone zasoby naturalne oraz coraz większe zapotrzebowanie na produkty różnego rodzaju, firma podejmuje kolejne wyzwania zbliżające nas do osiągnięcia celu, jakim jest długofalowe zabezpieczenie dostępu do zrównoważonych surowców naturalnych i zmiana mechanizmów funkcjonowania. Mając świadomość, że zmiana z gospodarki linearnej na cyrkularną to również kwestia kosztów, firma IKEA postanowiła ich część  wziąć na siebie. Tak jest w przypadku produkcji woreczków ISTAD. Zmiana surowca z plastiku na bioplastik podniosła koszt produkcji, ale cena gotowego produktu dla klientów nie uległa zmianie. Przy produkcji w skali roku szacowanej na 1,4 miliarda, ta zmiana powinna zaoszczędzić około 75 tysięcy baryłek ropy naftowej i w istotny sposób ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. IKEA wprowadziła również wiele produktów tworzonych z odzyskanych surowców.

    Dodatkowym wyzwaniem jest kwestia konsumpcji energii, która przy rozmiarach i ilości sklepów sieci IKEA ma istotne rozmiary. Firma chcąc ograniczyć zużycie nieodnawialnych surowców energetycznych zdecydowała się na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na dachach swoich placówek.

    Opis praktyki

    Pierwszym z kierunków wprowadzenia zasad gospodarki o obiegu zamkniętym, było przyjrzenie się odpadom pochodzącym ze sklepów IKEA. W ten sposób powstał wyjątkowy produkt – podkładka na biurko SKRUTT, która w 50% (wagowo) została wykonana z odzyskanego plastiku. Do wytworzenia produktu wykorzystuje się paski PP, które pierwotnie służą do zabezpieczenia palet z towarem podczas transportu. Podkładka na biurko jest przykładem tego, co można osiągnąć odpowiednio wykorzystując odpady.

    To jednak dopiero początek rewolucji, jaką postanowiła wprowadzić w życie IKEA. W swoim katalogu na 2017 rok, firma zaprezentowała system kuchenny KUNGSBACKA stworzony m.in. z plastikowych butelek, zaprojektowany przez szwedzkie studio projektowe Form Us With Love. Meble powstały z regenerowanego drewna przemysłowego, a ich fronty zrobiono z przetworzonych, plastikowych butelek. Skąd pomysł na recykling PET? Według szacunków, każdego roku konsumenci zużywają około 100 000 000 000 butelek PET, natomiast tylko ułamek tych zasobów jest używany ponownie. IKEA wraz z projektantami byli zgodni, że sztuczne tworzywo nie powinno być traktowane jako odpad tylko zasób, który można dowolnie przekształcać, dlatego w swoim projekcie, uwzględnili użycie dwudziestu pięciu plastikowych butelek na każde 40x80cm powierzchni frontu. Stworzone meble są utrzymane w ponadczasowym, minimalistycznym stylu i mają służyć przez ok. 25 lat.

    Kolejnymi produktami wspierającymi ideę GOZ, które można znaleźć w IKEA są szklane butelki – wazony, które pochodzą z  odzyskanego szkła z fabryk firmy na terenie Chin, oraz krzesło Odger wykonane w 70% z odzyskanego plastiku i w 30% z odzyskanego drewna. IKEA Polska planuje, że w ciągu ośmiu lat wszystkie odpady drewniane i plastikowe pochodzące ze sklepów IKEA będą wykorzystane jako surowce wtórne w łańcuchu dostaw.

    Ponadto firma jest samowystarczalna energetycznie, a w sprzedaży oferuje klientom panele fotowoltaiczne. Znacząco wzrosła też sprzedaż oświetlenia w oparciu o technologię LED, umożliwiającą znaczące obniżenie poziomu zużywanej w domach energii.

    Efekty

    IKEA jest w Polsce prekursorem i niekwestionowanym liderem we wprowadzaniu wielu rozwiązań gospodarki obiegu zamkniętego. Daje to firmie kolejną przewagę rynkową i wizerunkową nad konkurencją.

    Dzięki inwestycji w odnawialne źródła energii IKEA w Polsce jest samowystarczalna pod względem energetycznym, produkując energię w farmach wiatrowych. Firma ma ich sześć oraz instaluje na swoich halach panele fotowoltaiczne. Daje to rocznie oszczędność energii na poziomie miasta wielkości Gdańska.

    W sprzedaży znalazły się panele fotowoltaiczne, które klienci mogą instalować w domach, znacząco wzrosła też sprzedaż oświetlenia w oparciu o technologię LED, umożliwiającą znaczące obniżenie poziomu zużywanej w domach energii.

    <a href="https://gozwpraktyce.pl/baza-wiedzy/" class="linkbaza"></a>

    INICJATOR

    PARTNERZY

    INICJATOR I PARTNERZY