Ekologiczne domy

    ArchiBlox jest australijskim producentem nowoczesnych, ekologicznych domów tworzonych z prefabrykowanych modułów lub materiałów pochodzących z certyfikowanych, zrównoważonych upraw.

    Wyzwanie

    Branża budowlana z uwagi na specyfikę swojego działania przyczynia się do tworzenia zanieczyszczeń wody, powietrza, ziemi a także zanieczyszczania środowiska hałasem. Szczęśliwie dla przemysłu, te same zmiany, które ograniczą ich negatywny wpływ na planetę mogą poprawić efektywność i jakość stawianych budynków.

    Dodatkowo użytkowanie domu przez jego mieszkańców w sposób sprzyjający idei gospodarki obiegu zamkniętego (np. zamykanie obiegu wody), może być ułatwione już na etapie projektowania i konstrukcji.

    Do obu tych aspektów związanych z budową i użytkowaniem budynków odnosi się firma Archiblox, której działalność biznesowa opiera się na idei „dostępnej architektury”, zakładającej, że każdy człowiek powinien być w stanie pozwolić sobie na zakup dobrze zaprojektowanego architektonicznie domu, który jest piękny, pozytywnie wpływający na środowisko i idealnie dopasowany do potrzeb ludzi w nim żyjących.

    Opis praktyki

    Od budowy aż po dostawę, każda część procesu budowania została opracowana z myślą o zmniejszeniu ilości odpadów i promowaniu ponownego użycia i recyklingu. Architekci, tworząc projekty, zwracają szczególną uwagę na rozmiary i wymiary materiałów, z których będą tworzone poszczególne elementy domu, aby zmaksymalizować wykorzystanie produktów i zmniejszyć marnotrawstwo. Materiały, które wybierane są do produkcji, mają niewielki, neutralny lub pozytywny wpływ na środowisko – wiele z nich pochodzi z recyklingu. Firma zwraca szczególną uwagę również na to, aby materiały budowlane były transportowane w zminimalizowanych opakowaniach, a wszystko, co nie zostanie użyte do budowy, zostało wykorzystane w kolejnych pracach budowlanych, gdzie uwzględnia się zamówione wcześniej produkty.

    Każdy projekt firmy Archiblox wykorzystuje szereg technik i technologii, aby stworzone domy oraz  budynki były maksymalnie dopasowane do środowiska i tworzone w harmonii z nim. Wszystkie projekty są optymalizowane na każdym kroku – budynki są “szyte na miarę” jeśli chodzi o powierzchnię, aby połączyć maksymalny komfort użytkowania z minimalnymi kosztami utrzymania domu. Stosowanie pasywnych zasad projektowania termicznego, poznanie wzorców pogodowych, śledzenie ruchu Słońca oraz kierunku wiatrów – to tylko niektóre czynniki, które uwzględniane są na etapie tworzenia projektu. Dzięki pasywnej konstrukcji termicznej, każdy budynek ArchiBlox utrzymuje odpowiednią temperaturę, bez względu na porę roku, zmniejszając rachunki za energię elektryczną. Dodatkowo, instalowane są panele fotowoltaiczne, które maksymalizują wykorzystanie naturalnych zasobów energetycznych.

    Ważnym elementem projektowania domów jest także gospodarka wodna i tworzenie jej zamkniętego obiegu, co pomaga minimalizować ślad wodny. Do budowy wykorzystywane są produkty oceniane w klasie efektywności jako AAA oraz te, które pozwalają na podgrzewanie wody w naturalny sposób – dzięki promieniom słonecznym. Każdy budynek wyposażony jest w systemy zbierania wody deszczowej, które pozwalają na wykorzystanie jej w toaletach, pralniach, łazienkach oraz kuchniach.

    Efekty

    Australijska firma przyczynia się do implementacji GOZ wśród klientów, sama również dbając o cyrkularność w swoim działaniu. Zrealizowała kilkadziesiąt projektów budynków – zarówno domów jednorodzinnych jak i domów wspólnotowych, szkół i przedszkoli – będących samowystarczalnych energetycznie (ograniczając zapotrzebowanie na nieodnawialne surowce) oraz mających zamknięty obieg wodny.

    <a href="https://gozwpraktyce.pl/baza-wiedzy/" class="linkbaza"></a>

    INICJATOR

    PARTNERZY

    INICJATOR I PARTNERZY