DOBRE PRAKTYKI

  Butelki zwrotne bez paragonu

  Program odbioru butelek zwrotnych bez paragonu uruchomiony został w Światowy Dzień Ziemi, czyli 22 kwietnia 2021 roku, we wszystkich hiper- i supermarketach Carrefour Polska. Rozpoczęcie akcji było możliwe dzięki nawiązaniu współpracy z Grupą Żywiec, Kompanią Piwowarską oraz Carlsberg Polska, natomiast popularność programu okazała się na tyle duża, że będzie on kontynuowany w 2022 roku.

  Jak to działa?

  Od kwietnia 2021 roku klienci mogą oddać wszelkie butelki zwrotne w jednym z ponad 250 sklepów Carrefour bez konieczności okazania paragonu. W zamian otrzymują zwrot kaucji w formie e-bonu, który można przeznaczyć na zakupy.

  W pierwszych miesiącach funkcjonowania programu (kwiecień-październik 2021) w sklepach Carrefour oddano ponad 3,2 miliona butelek, które mogły dzięki temu wrócić do obiegu, co ograniczyło produkcję 900 ton śmieci tylko w ciągu 6 miesięcy. Tym samym wzrost zwrotu butelek w porównaniu do tego samego okresu w roku poprzednim wyniósł 227%.

  W chwili obecnej do hiper- i supermarketów Carrefour można oddawać wszystkie butelki zwrotne po piwach obecnych w asortymencie sieci oraz dwa rodzaje wody mineralnej. Wysokość kaucji jest zgodna z ustaleniami producenta widocznymi na opakowaniu.

  Carrefour pracuje aktualnie nad rozszerzeniem programu o kolejne napoje oraz wprowadzeniem systemu butelek zwrotnych do sklepów franczyzowych. Według prognoz Carrefoura w 2022 roku polscy klienci mogą odzyskać w programie kaucyjnym nawet 4 miliony złotych.

  INICJATOR

  PARTNERZY

  INICJATOR I PARTNERZY