ChemCycling™

    Firma BASF uruchomiła w 2018 r. własny projekt pod nazwą ChemCycling™ z myślą o rozwoju obiecującej technologii recyklingu chemicznego tworzyw sztucznych.

    Wyzwanie

    Co roku recyklingowi nie poddaje się aż 200 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych. Istotnym uzupełnieniem recyklingu mechanicznego jest recykling chemiczny, który stanowi kolejne podejście do gospodarki o obiegu zamkniętym tworzyw sztucznych.

    Opis praktyki

    Firma BASF uruchomiła w 2018 r. własny projekt pod nazwą ChemCycling™ z myślą o rozwoju obiecującej technologi recyklingu chemicznego.

    W wyniku recyklingu chemicznego odpady tworzywowe przekształcane są w surowce wtórne (np. w procesie termochemicznym nazywanym pirolizą). W wyniku tego procesu powstaje olej pirolityczny nadający się do wykorzystania w przemyśle chemicznym do wyrobu nowych produktów. Zaletą tej metody recyklingu jest możliwość przetwarzania mieszanych i zanieczyszczonych strumieni odpadów z tworzyw. Ponadto produkty powstałe z wykorzystaniem oleju pirolitycznego są nie do odróżnienia od produktów konwencjonalnych, dzięki czemu można wykorzystywać je nawet w najbardziej wymagających aplikacjach. Oznacza to, że po raz pierwszy w historii z tego rodzaju odpadów można produkować komponenty motoryzacyjne, wyroby medyczne, a nawet opakowania do żywności.

    Wraz z partnerami zewnętrznymi naukowcy BASF pracują nad dalszym rozwojem i usprawnieniem procesu produkcji oleju pirolitycznego z mieszanych odpadów tworzywowych. Istotnym aspektem tych starań jest opracowanie katalizatorów odpowiednich do nowej technologii przetwarzania. Katalizatory mają bowiem zapewnić uzyskiwanie wysokiej jakości oleju pirolitycznego mimo różnic w składzie poszczególnych odpadów z tworzyw sztucznych. Katalizator pierwszej generacji jest już stosowany w zakładzie pirolizy norweskiego partnera BASF, spółki Quantafuel. Naukowcy z obu firm prowadzą prace rozwojowe, korzystając z fachowej wiedzy i wysokiej wydajności laboratoriów badawczych spółki zależnej BASF, hte, mającej siedzibę w niemieckim Heidelbergu, a także z możliwości obliczeniowych superkomputera BASF.

    Źródło informacji: materiały prasowe BASF

    <a href="https://gozwpraktyce.pl/baza-wiedzy/" class="linkbaza"></a>