Ecovio

Wyzwanie
Celem gospodarki obiegu zamkniętego jest optymalne użytkowanie produktów na wszystkich etapach ich cyklu życiowego, a następnie wykorzystanie pozostałych po nich odpadów jako surowca w kolejnym cyklu produkcyjnym. Aby to było możliwe, potrzebne są materiały, które dają się poddawać recyklingowi czy odzyskowi. Nie każdy surowiec, tworzywo czy produkt może funkcjonować w obiegu zamkniętym. Potrzebne są nowe rozwiązania technologiczne w tym zakresie.
Opis praktyki
Ecovio®, biodegradowalne tworzywo, umożliwia zamknięcie cyklu życia produktów. Wyjątkowa zaleta? ecovio® jest certyfikowanym tworzywem kompostowalnym uzyskiwanym częściowo z surowców pochodzenia biologicznego.
Ecovio® to gotowy produkt, który może być użyty przez producentów przy wykorzystaniu standardowych metod i procedur produkcji tworzyw sztucznych, nie wymagając dodatkowej obróbki.
Z ecovio® powstają organiczne worki na śmieci, a także torby na zakupy, które można użyć dwa razy: najpierw do spakowania zakupów, a potem do wyrzucenia odpadów organicznych. Tworzywo to jest również stosowane do wyrobu kapsułek do ekspresów do kawy oraz folii do pakowania owoców i warzyw, a także do powlekania jednorazowych papierowych naczyń oraz styropianowych pojemników używanych do bezpiecznego transportu ryb i owoców morza.
Takie rozwiązanie umożliwia wspólne gromadzenie i odzysk opakowań i odpadów organicznych: w miejskich kompostowniach z biodegradowalnych produktów wykonanych z ecovio® powstaje wysokiej jakości kompost, woda oraz CO2 – i to po zaledwie 12 tygodniach.

Efekty
Optymalne użytkowanie produktów na wszystkich etapach ich cyklu życiowego, a następnie wykorzystanie pozostałych po nich odpadów jako surowca w kolejnym cyklu produkcyjnym – oto jak biopolimer ecovio® przyczynia się do wprowadzenia w praktyce modelu gospodarki o obiegu zamkniętym. ecovio® pozwala chronić zasoby, umożliwiając zmniejszenie ilości odpadów, a nawet ich całkowite wyeliminowanie.
Źródła: Strona BASF 1, Strona BASF 2